Ki is a tenyszt valjban?
Egy tvhitet szeretnk eloszlatni, mely igen ersen l ma a kztudatban. Sokak fejben a tenyszt, a tenyszts fogalma nem teljesen van helyn. Lehet ez flrertsbl, tjkozatlansgbl, vagy brmely ms okbl. De kezdjk mindjrt az elejn.

A tenysztshez nylvnval mdon kell egy szuka s egy kan. Knnyen belthat, hogy ennek a minimlis felttelnek teljeslnie kell, hogy ltre jjjn brmifle tenyszts. De azrt a tenysztshez ennl jval tbb kell. Nem rt, ha van a tenysztend fajtval kapcsolatban nmi felelssgtudat, fajtaismeret, a standard ismerete s nmi genetikai ismeret. A standard hatrozza meg nagy vonalakban, milyen kritriumok szerint kell tenyszteni, illetve az adott fajta milyen tulajdonsgokkal kell rendelkezzen ahhoz, hogy a fajta megfelel minsg egyede lehessen. A tenysztnek pedig a feladata nem ms, mint a fajta nemestse s nem szaportsa. A fajta nemestse fogalom pedig a minl jobban a standardban foglaltakhoz kzelt, minl egysgesebb, jobb minsg kutyk ltrehozsa mind kllemben, mind egszsgileg s viselkedsformkat tekintve. Ettl nemesedik egy fajta.
Ez nagy krltekintst s odafigyelst ignyel az utdokra ahhoz, hogy tudja a tenyszt, j ton jr-e, vagy a prosts nem hozott megfelel eredmnyt a fajta szempontjbl. Egy prostsrl csak akkor derlhet ki, hogy j, vagy sem, ha kiprbltuk. Ez a komoly tenysztk krben alapszably. Hiba tkletes az adott egyed, egy kan, vagy egy szuka, nagyon fgg a szrmazstl, vonaltl, hogy milyen utdokat fog rkteni, mennyire lesznek egysgesek, j tpusos kiskutyk. Minl hasonlbb a szlk vonala, s minl jobban kzelt a standardhez, annl tkletesebb utdokra lehet szmtani. Ez persze nmi beltenysztst s igen komoly krltekintst ignyel. Ezrt fontos a kutyk rokonsgnak, felmeninek, testvreinek megismerse is, azok betegsgei, hibi, hogy tudjuk, mire szmtsunk, mit rkthet majd az adott kutya, s ez alapjn eldnthessk, ltrehozzuk-e a prostst, vagy sem.
Ezrt aztn aggaszt az az elterjedt igen tves nzet, miszerint ha valaki tenyszteni akar, elg, ha vesz egy szp szukt s egy szp kant. Majd amg azok ki nem regszenek, ezt az egyetlen prostst ismtelgeti. Gondoljuk csak vgig: mi van, ha a kt vonal, amit vsroltunk, nem passzol? Nem szletnek szp, egszsges utdok, vagy egy alomban csak 1-1 kiskutya lesz elfogadhat minsg? Akkor a tbbi gyengbb minsg, beteg, vagy betegsget hordoz klykkel vekig elrasztjuk a piacot? Majd msok ugyanilyen elkpzelsek szerint vezrelve ezekkel a klykkkel tenysztenek tovbb? Ugye belthat, mennyire kros folyamat ez a fajta szempontjbl hossz tvon?
De tegyk fel, szuper prt sikerlt vsrolnunk. Tkletes klykk, nagy siker. Ebbl a prostsbl kb. 6-8 ven keresztl ontjuk az egyforma genetikj, egyforma szrmazs klykket. Ez sem szerencss, hiszen a fajta szempontjbl tl sok egyed lesz egyms rendkvl kzeli rokona, magas lesz a fajta beltenysztettsge. Ez pedig mindig egszsgi, immunrendszeri leromlssal jr.
De akkor hogyan tovbb? Ki is az igazi tenyszt?
Az, akinl a szuka van, vagy az, akinl a kan van? Nylvn az a tenyszt, aki szukt tart. Hiszen fogja a kennel nevet kivltani, nla szletnek a klykk, neveli fel ket, adja el s fogja figyelemmmel ksrni tovbbi sorsukat. Ezrt az felelssge s feladata olyan kanok felkutatsa, akik tenyszti szempontjainak leginkbb megfelelnek, egszsgesek. A kan tulajdonosok ezrt ilyen rtelemben nem tenysztk, nem felelsek egy alom lehozatalrt, minsgrt. Az felelssgk odig terjed, ha tudott, hogy a kan genetikailag rkld betegsget hordoz, ne fedeztessenek vele.
Az mr azonban a szuka tulajdonos felelssge, ha nem szrt, paprok nlkli, ezrt ellenrizhetetlen minsg kannal fedeztet. Az alom ltrejttnek felelssge az v. Nylvn a kiskutykbl szrmaz bevtel is, hiszen a kltsgeket is mind viseli. Ezrt a szuka tulajdonos a tenyszt.
A tenyszt folyamatosan keresgl a kanok kztt. Figyeli a vonalakat, az esetleg kiszemelt kan korbbi utdait. Ezek alapjn mrlegel s dnt egy prosts ltrehozsrl. Esetleg egy-egy jobban sikerlt klykt visszatart tovbb tenysztsre, akr gy, hogy magnl tartva, akr gy, hogy tenyszti szerzdssel eladva. Majd ehhez az j kiskutyhoz jabb kanokat keresve jabb almokat hoz le. Ha szp kan kiskutyja lesz, esetleg azt minstteti, megszreti betegsgekre, majd ezutn fedeztet csak vele. Ez nagyon nagy munka s elhivatottsg. Kell hozz a fajtval szembeni rajongs, hogy fajta szempontjbl tudja dntseit meghozni.
Teht a fentiek alapjn knnyen belthat, hogy a tenysztt a szaporttl egy alapvet dolog klnbzteti meg, mgpedig a MOTIVCI. A tenyszt a fajta szempontjait tartja szem eltt, elssorban a fajta rdekeit mrlegelve hozza meg dntseit, mg a szaport sajt anyagi, egzisztencilis, illetve rvnyeslsvgybl fakad rdekeit helyezi mindig eltrbe. Nla nem szmt, mi lesz a fajtval 10 v mlva. Nem fontos, hov kerlnek a klykk s milyenek lettek. Ez az irnyultsg aztn meghozza gymlcst s sajnos nagyon ersen rnyomja blyegt az adott fajtra is. Szmos fajta eme feleltlen szaporti tevkenysgnek ksznheti jelents leromlst.

Eredetileg taln boston terrier lett volna. De helyette egy roncs lett belle...
Hogyan szletik a tenyszt?
A dolog ltalban gy kezddik, hogy az embernek lesz egy kutyja, akit nagyon szeret. Aztn szp lassan elkezdi szeretni az egsz fajtt, mert rjn, hogy az a fajta kutya a legszebb s legjobb kutya a vilgon. Nem tlzs, ez az sszes kutynl gy van. Aki nem gy ll hozz, sosem lesz tenyszt.
Aztn kvncsisgbl elmegy killtsokra, fajta tallkozkra, ahol megismeri a fajta tbbi egyedeit is s szp lassan felismeri, hogy az vnl sokkal szebbek s jobbak is vannak ebben a fajtban. Felmerl benne a vgy, de j volna szmra is egy ilyen nagyon szp s okos kutya. Ennek rdekben mg tbbet jr killtsokra, mg jobban belessa magt a fajta minden rszletbe. Megismeri a fajta szne-javt, a fajta irnti elvrsokat, tenysztket, a standard kis- s nagybets rszeit, a fajtt terhel betegsgeket, s azokat az apr fortlyokat, szablyokat, amiket rva s mondva sem lehet megtallni.

Djnyertes amerikai cocker spniel.
Kell ismerettel s tapasztalattal a hta mgtt felbred benne a tuds irnti tisztelet, s az rzs, hogy hiba keresgli, mg mindig nem tallta meg a tkletes kutyt, s elhatrozza, hogy bizony megprbl kzelebb jutni a tkleteshez, jobbat s szebbet fog tenyszteni, mint eldei, ersen l benne az elszntsg, hogy megmutassa a vilgnak, milyen is az igazi, kllemben is jellemben is a fajtjt mltn kpvisel kutya.
Ha ldozunk egy kis idt a tenysztvel val beszlgetsre, hamar kiderl a kiskutyk mgtt rejl rdekeltsg, a fajta ismerete,szeretete s a hozzrts. gy mr sokkal knnyebben eldnthetjk, bzhatunk-e jvendbeli kiskutynk szrmazsnak minsgben, egszsgben, vagy sajt rdeknkben lljunk tovbb. Nyjt-e a tenyszt szemlye egyfajta garancit arra, hogy azt kapjuk, amit valban szeretnnk. Ez azt hiszem, megri mindenkinek a pillanatnyi tbbletrfordtst.

Forrs:olcsokutya |