A klykk szletse s fejldse |
|
Amikor egy szuka ellsnek idpontja kzeledik, gazdjnak fel kell kszlnie a szlsnl val segdkezsre s a klykk gondozsra. Ehhez j, ha tudja, mire kell figyelemmel lennie, hogyan zajlik rendben az ells, s mit kell tenni, ha kutyjnl problma addik.
Az ells lefolyst befolysol tnyezk az elrehaladottan vemhes szuka gondozsban:
A vemhessg utols harmadban annyira erteljes a klykk nvekedse, hogy az anyakutya napi egyszeri tkezssel mr nem kpes elegend tpllkot maghoz venni. Ilyenkor a gyomor befogadkpessge is kisebb a hasregben egyre nagyobb helyet elfoglal vemhes mh miatt. Ezrt az anynak naponta tbbszr is adjunk enni, lehetsg szerint magas energiatartalm kutyatpot. Nem helyes, ha ez a tp a szoptatskor hasznlt magas kalciumtartalm tp, vagy klyktp, s nem szabad tlzott gondoskodsbl (hogy ksbb elegend teje legyen) kalciumtartalm trendi kiegsztket sem adni. Ezzel ppen az ellenkezjt fogjuk elidzni. Az elrehaladottan vemhes szuknkat is stltassuk, engedjk mozogni, azonban ne vgeztessnk vele tlzottan kimert feladatokat.
Az ells vrhat idpontja
A kutya vemhessge a fedeztetstl szmtva tlagosan 63 napig tart, azonban ltszlag lervidlhet 58 napra, vagy meghosszabbodhat 68 napra is; attl fggen, hogy a fedeztets pillanatban a szukban megtrtnt-e mr a petelevls, illetve befejezdtt-e a petesejtek rsi folyamata. A vemhessg vgn a szuka vrben gyorsan cskken a vemhessg fenntartsrt felels progeszteron hormon szintje, ennek hatsra cskken a szuka testhmrsklete. Ezt az sszefggst kihasznlhatjuk az ells idejnek meghatrozshoz. Ehhez nem kell mst tennnk, mint a vemhessg 55. napjtl naponta legalbb ktszer megmrni a szuka testhmrsklett, ami a normlis 38,5–39,0C-rl lecskken 37,5C al, gyakran 37,0C-ra, a vrhat ells eltt 6–24 rval.
Amire szksg lesz ellskor
Ksztsnk knyelmes, biztonsgos, nyugalmas ellethelyet a kutynak. Vlasszunk olyan helyet a szmra, ahol szabadon mozoghat, a szls folyamn a hmrsklet lland 22–25C, nem huzatos, nem zajos s knnyen tisztn tarthat. Ne engedjnk hozz ltogatkat, ha mr elkezddtt az ells („csak egy percre” sem), a csaldbl is csak az legyen vele, akiben felttlenl megbzik. Legyenek kznl tiszta trlkzk a klykk szrazra drzslshez, szemcseppent s fltisztt plcika a lgutak szabadd ttelhez, fonal a kldk lektshez, Betadine oldat a kldk ferttlentshez – s az llatorvos telefonszma minden esetre...
Az ells
A folyamat t szakaszbl ll.
- Az ells els jelei
Mr napokkal az ells eltt a szuka fszekptsbe kezd, flrehzdik a zajos s forgalmas helyekrl, viselkedse megvltozik, kzvetlenl ells eltt tvgytalann vlik, nha hnys is elfordul. A pra megduzzad, belle ttetsz vladk rl.
- Megnylsi szakasz
A mh ebben az idben felkszl az sszehzdsokra s a mhnyak csatornja megnylik. Ekkor a szuka nyugtalan, liheg. A hvelybl ttetsz, nylks vladk rl.
- Tgulsi szakasz
A mh els (nem lthat) sszehzdsai s a szlt fokozatos tgulsa kzben a szuka mg intenzvebben fjdalmat jelez: liheg, krbe jr, lefekszik s felkel.
- Kitolsi szakasz
Fokozdnak a mhsszehzdsok, amit mr lthat hasfal-sszehzdsok is ksrnek. Megrepedhet a magzatburok, elfolyhat a magzatvz. Ez a szakasz viszonylag rvid ideig tart, a legels klyknek meg kell szletnie a magzatvz elfolystl szmtott 4 rn bell. Ha sttzld szn vladk rl a szltbl, akkor megkezddtt a mhlepny levlsa, romlik a magzat oxignelltsa. Ekkor legfeljebb egy rnk van az els klyk megszletsig. (Ha mgsem szletik meg ennyi idn bell, llatorvoshoz kell fordulni.) Amikor a magzat a szltba kerl, fokozdnak a mh s a hasfal sszehzdsai, rvid id (percek) alatt a klvilgra kerl a klyk. A klykk szlethetnek fej-, vagy farfekvsben, mindkett normlis. Ettl eltr elhelyezkeds, illetve a fej oldalra hajlsa azonban a magzat elakadst okozhatja. A kiskutyk gyakran burokban szletnek, mskor a burok felreped s a mhlepny csak a kldkzsinrral kapcsoldik a klykhz. Tapasztalt szuka gyorsan felszaktja a magzatburkot, megtiszttja az orr-s szjnylst, nyalogatja a klykt, gy serkenti a lgzst, majd a kldkzsinrt is elrgja.
- A magzati fggelkek megszletse
Ha elszakad a kldkzsinr mieltt megszletne a mhlepny, akkor az csak egy bizonyos id (5–15 perc) elmltval fog megszletni, esetleg a kvetkez klyk tolja maga eltt, esetleg csak a kvetkez klyk utn szletik meg. A szuka ltalban megeszi a mhlepnyeket(1-2-nl tbbet ne engedjnk neki mert hasmenst okozhat), ezrt a tulajdonosnak kell szmon tartania, hogy hny szletett meg, gy az ells vgeztvel tudni fogja, hogy maradt-e a mhben mg mhlepny. A bentmaradt mhlepny (vagy klyk) gyulladst okoz!!!
Pihens
Egy-egy klyk megszletse utn hosszabb-rvidebb nyugalmi peridus kvetkezik, amikor a szuka ltszlag semmit nem csinl, csak felkszl a kvetkez klyk megszlsre. A klykk tlagosan 30–60 percenknt szletnek. A nyugalmi peridusok a szls elrehaladtval hosszabbodnak: a kezdeti 5–15 perc helyett 30–60 percesek lesznek. Ha kt rnl hosszabbra nylik ez a nyugalmi szakasz s van mg a mhben klyk, llatorvoshoz kell fordulni.
Az ells befejezdse
Amikor minden klyk megszletett, a szuka megnyugszik, polja klykeit, s engedi ket szopni. A klykk egy darabig nem tudnak nllan rteni (pisilni, kakilni), ebben anyjuk erteljes nyalogatsa segti ket. A szls lezajlsa utn itassuk meg az anyt langyostejjel, melybe tehetnk egy kis szlcukrot is, hogy erre kapjon. Az els napokban csak knnyen emszthet tpllkot kapjon az ujdonslt anyuka, s mindg legyen eltte bsgesen vz. A kiskutyknak a meleg krnyezet nagyon fontos, mert letk els napjaiban nem tudjk szablyozni testhmrskletket, gy ha a krnyezetk lehl, k is lehlnek vele egytt, ami akr a hallukhoz is vezethet. Ez ellen k gy vdekeznek, hogy amilyen kzel csak lehet, anyjukhoz bjnak. Ezrt, ha a szletsk utni els 5 napban a helyisgkben tartjuk a 28-32 C-ot, akkor jelentsen cskkentjk a megbetegedsek eslyt. Szksg van egy 250 W-os infralmpra, mely nem felttlenl a kiskutyk melegen tartsra szolgl (de erre is hasznlhat), elsdleges clja az ellst kvet 48 rban a magzatvizet nyelt kiskutya tdgyulladsnak megakadlyozsa. Az infra az eggyetlen mely kiszrtja a vizet a tdbl, az mindeggy hogy milyen hmrskleten van, csak az a fontos, hogy az els kt napban folyamatosan menjen. Az infralmpt 80 cm magasan az elletlda egyik sarka fltt helyezzk el. Az 5. nap utn fokozatosan cskkenthetjk a helysg hmrsklett 26-27 C-ra. A 4. ht vge fel pedig mr elegend ha a 24 C-ot tartjuk. A kiskutyk krl nagyon fontos a tisztasg, lehetsges, hogy naponta akr tbb alkalommal is ki kell cserlnnk a kiskutyk alatt a rongyokat, paprokat mivel azok hamar bekoszosodnak a kutyusok rlkeitl.
A szuknl az ells utni 2–6 htben n. lochia rl a klvilgra a mhbl. Ez a folyadk kezdetben stt zldes-barns szn, esetleg vrt tartalmaz, s semmikppen nem bzs. A ksbbiekben szne vilgosabb lesz, mennyisge fokozatosan cskken. A hatodik ht utn is fennll lochiarls a mh elgtelen involucijra (visszaalakulsra) utal.
Ha elakadt a klyk feje
A szltban rekedt klyk megszletst gy segthetjk, hogy az egyik keznk mutat-, s kzpsujjval a hvelybe nylva, ujjainkat kampknt hasznlva az llkapocs mgtt ktoldalt megfogjuk a klyk fejt, s kmletes hzssal vilgra segtjk.

Ha a szuka nem szaktja fel a magzatburkot
Az elszr szl szukk nha gyetlenek az jszlttjeik elltsban, ezrt segtsgre szorulnak. Ha az anya a burkot nem tpi fel, akkor szaktsuk fel a azt, az orrot s szjnylst szabadd tve (2. kp), majd adjunk lehetsget a szuknak, hogy nyalogassa klykt. Ha mg ekkor sem polja az jszlttet, akkor tvoltsuk el annak testrl az sszes burokmaradvnyt, kssk le a kldkt kb. fl cm-re a hasfaltl (3. kp), vgjuk vagy tpjk el a csom fltt egy cm-rel (4. kp), s ferttlentsk le a csonkot Betadine oldattal (5. kp). Mindekzben tiszta trlkzbe csavarva erteljesen drzslgessk az jszlttet, gy sztnzve t a lgvtelre. Amikor mr drzslgets nlkl is rendszeresen vesz levegt s erteljesen sr, visszaadhatjuk az anyjnak.
Ha a klyk nem llegzik
Tegyk egyik keznk mutat- s hvelykujjt a mellkas kt oldalra a knyk mgtt, hogy rezzk a szvverseket. Ha a szv ver, szemcseppent segtsgvel tvoltsuk el a vladkot az orr- s szjnylsbl s tiszttsuk meg a krnykket fltisztt plcikval. A lgutakat elzr vladk kirlslt az jszltt erteljes rzsval is segthetjk. Kt keznkbe fogva a klykt, a fejt mutat- s hvelykujjunkkal megtmasztva lefel rz mozdulattal tvolthatjuk el a folyadkot (6.kp). Ha hideg vzzel lebltjk a klykt, az lgvtelre sztnzi (7.kp). Ezutn trlkzben erteljesen drzslgessk fleg a mellkast, hogy llegezzen. Csak akkor hagyjuk abba, ha mr magtl is vesz levegt, vagy ha a szv mr nem ver, s gy a klyk mr nem l.

Ha a szuka nem szoptatja klykeit
Ha befejezdtt az ells, s a szuka egyszeren csak nyugtalan, ljnk le mell, beszljnk hozz, hogy megnyugodjon. Prbljuk meg lefektetni, hogy a klykk odamszhassanak szopni. Nem felttlenl szksges rtenni ket a csecsbimbra; jobb, ha maguk talljk meg az utat a tpanyagforrsig, egyes klykk esetben azonban szksg lehet segtsgre. A klyk szjt egyik keznk mutat- s hvelykujjval vatosan sztnyitva, msik keznkkel pr csepp tejet kifejve a csecsbombt a klyk szjba toljuk. Ha a szuka mg mindig ideges, vigyk ki stlni, hogy vizeletet rthessen. Olykor az is elegend, ha csak lekapcsoljuk a lmpt, s kimegynk. Ilyenkor azonban 15–20 perc elteltvel ellenrizni kell, hogy szoptat-e. Gyakori problma az ellet tlmelegedse. Klnsen nagytest, hosszszr kutyk esetben a klykk infralmps melelgtse az anya nyugtalansghoz, s az alom elhagyshoz, a klykk szthordshoz vezethet.
A szoptats idszakban felmerl problmk
- Mhgyullads
Ha az ellst kvet els napokban a szuka lzas (akr 40C vagy magasabb), bzs vladk rl a hvelybl, tvgytalan, kedvetlen, nem gondozza klykeit, nincs elg teje; haladktalanul ltnia kell llatorvosnak, mert esetleg mhgyulladsa van, ami az lett is veszlyezteti. Ennek elidzje lehet a mhben rekedt klyk, magzatburok, vagy az ells nem kielgten higinikus krlmnyei.
- Kalciumhiny okozta grcsk (eclampsia)
Fkppen npes almot szoptat, kistest szukban fordulhat el 2–4 httel az ells utn, hogy a tejjel kivlasztd kalciumot nem kpes ptolni az elesgbl felszvd s a csontokbl mozgstott kalcium, ezrt a vr ionozltkalcium-tartalma nem lesz elegend. Kivtelesen nagytest kutyban is elfordul, gyakran azrt, mert vemhessg alatt a szuka kalciumtartalm trendkiegsztt kapott, minek hatsra „ellustult” a kalciumhztartsrt felels szerve, azaz a mellkpajzsmirigy, s az nem kpes elegend kalcium mozgstsra a csontokbl. gy az izmok mkdse zavart szenved, ennek tneteit figyelhetjk meg. A szuka eleinte ertlen s remeg, jrsa kttt. Az llapot slyosbodsakor kitgul a pupillja, emelkedik a testhmrsklete, rnggrcsei vannak, ksbb oldalra dl. Veszlybe kerl az lete, mivel ez a grcss llapot nemcsak a vzizmokra korltozdik, hanem a lgzizmokat s a szvizmot is rinti. Ksedelem nlkl hvjunk llatorvost s vegyk el tle a klykket.
- Emlgyullads
A tejet termel egszsges emlk viszonylag nagyok s puha tapintatak. Ha az eml gyulladsban van, akkor sttvrses szn, kemny tapintat, meleg, s rintsre fjdalmas. A szuka ltalnos llapota nem romlik szmotteven, leggyakrabban csak az emlkre korltozdik a betegsg. Azonban a fjdalom miatt a szuka nem engedi szopni a klykket, ami a bent reked tej miatt tovbb fokozza a problmt. Ilyenkor az llatorvos antibiotikumot ad a szuknak, ezenkvl minl gyakrabban ki kell fejni a tejet a beteg emlkbl, elrehaladott esetben gygyszeresen el kell apasztani a szukt s az hes klykket mestersgesen (tejptlval) kell tpllni.
Hvni kell az llatorvost, ha
- 63 nap eltelt a fedeztets ta s a szuka nem kszldik az ellsre,
- 4 rja elfolyt a magzatvz, de nem szletett klyk,
- 30–60 perce tart erteljes fjsok ellenre nem szletett klyk
- 1 rnl rgebben sttzld vladk rl, de nem szletett klyk,
- 2 percnl rgebb ta magzati testrsz lthat a prarsben,
- 2 rnl rgebben pihen a szuka, de mg van szletend klyk,
- az ells utni napokban rl vladk bzs, kencsszer s/vagy a szuka lthatan nincs jl,
- a klykk llandan (etets utn is) srnak,
- a szuka remeg, elfekszik, rdektelen a klvilg ingereire.
A klykk az els hetekben ltvnyosan fejldnek s gyesednek. A szemket krlbell 8-10 napos korukban nyitjk ki, 2 hetes korukban mr prblkoznak a jrssal, de ez tbbnyire csak a 3. ht vgn fog gy ahogy menni nekik. A klykk azonban lelkesen gyakorolnak, gy az 5. ht vgre mr szaporzzk lpseiket s futnak is. Az 5-6. hten mr prblkozhatunk nluk szilrd telekkel, persze ne egybl szraztppal kezdjnk!
A 2-3. httl fregtelenteni is kell a kicsiket s mamjukat, kthetes idkzkben akr 3-4 alkalommal is. A 7-8. hten pedig mr vlasztsi korban vannak a kiskutyk, ekkor kerlnek j gazdijaikhoz. Ebben az idszakban kell elkezdeni a vdoltsok beadatst s az egyszer, jtkos nevelst.
|
|
|